Nasze biuro
Odwierty pod pompy ciepła
Darmowa wycena
Kolektory pionowe stosowane przy pompach ciepła to innowacyjne rozwiązanie, wykorzystujące energię odnawialną. Stosowanie kolektorów pionowych jest bardzo efektywne i najczęściej stosowane przy pozyskiwaniu energii do pomp ciepła. Pionowa konstrukcja kolektora umożliwia zainstalowanie sond na dużych głębokościach ziemi, dzięki czemu uzyskuje się dostęp do stałej stabilności temperaturowej.
Kolektor pionowy działa na zasadzie wymiennika ciepła, które wykorzystuje naturalne zasoby energii. Energia pochodząca z gruntu lub wody służy do ogrzewania lub chłodzenia budynków. Kolektor pionowy składa się z rur, które umieszczane są na dużej głębokości w ziemi. Rury pełnią funkcję wspomnianego wymiennika ciepła, pozwalając na przekazywania ciepła między medium transportującym a gruntowymi lub wodnymi warstwami ziemnymi.
Montaż kolektora pionowego wymaga specjalistycznego sprzętu i odpowiedniej fachowej wiedzy. Nasza firma oferuje kompleksową usługę wywiertu oraz montażu kolektora pionowego. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam na tworzenie efektywnych instalacji oraz zapewnia stabilność i trwałość wykonywanych przez nas projektów. Posiadany przez nas park maszynowy umożliwia nam wykonanie instalacji w sprawny i staranny sposób, zapewniając długoterminową żywotność urządzenia. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie i wykorzystujemy wyłącznie sprawdzone i trwałe materiały.
Jak wygląda wykonanie kolektora pionowego?
Do wykonania kolektora pionowego w kontekście gruntowych pomp ciepła wymagana jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie, jako że jest to proces bardziej zaawansowany. Prace rozpoczynamy od dokładnego zaplanowania kolektora pionowego wraz z projektem systemu gruntowej pompy ciepła. Zważywszy na charakterystykę terenu i zgodnie z wymaganiami systemu określamy głębokość, długość i układ kolektora. Po wybraniu lokalizacji i oznakowaniu obszaru przystępujemy do prac. Odwiert wykonywany jest przy użyciu wiertnicy KRETO MAX MB 150, a następnie po wywierceniu wprowadzamy sondę dolnego źródła. Szyb powinien być dostatecznie głęboki, aby osiągnąć warstwy gruntowe, gdzie temperatura jest stabilna przez cały rok. Po umieszczeniu rury kolektorowej w szybie upewniamy się, że rury są odpowiednio ułożone i uszczelnione. Przestrzeń wokół rur kolektorowych wypełniamy materiałem, np. piaskiem, żwirem lub betonem, aby zapewnić stabilność i optymalne warunki termiczne. Używamy produktów marki MuoviTech. Po zakończonych pracach związanych z odwiertem przy otworach pionowych, kolejnym krokiem jest podłączenie poziome. Wykorzystujemy do tego minikoparkę Yanmar. Przeprowadzamy testy i próby ciśnieniowe kolektora pionowego, aby upewnić się, że działa poprawnie i efektywnie współpracuje z pompą ciepła.
Jakie są zalety kolektora pionowego?
- Efektywność energetyczna
Kolektory pionowe wykorzystują naturalne zasoby energii z gruntu lub wody i są bardzo efektywne energetycznie, co przekłada się na obniżone koszty eksploatacji.
- Stabilność temperatury
Grunt lub woda na większych głębokościach charakteryzuje się stabilną temperaturą przez cały rok. Wydajność kolektora pionowego nie spada w okresie zimowym.
- Długoterminowa trwałość
Bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie oraz zainstalowanie kolektora pionowego, co gwarantuje lepszą trwałość systemu grzewczego budynku. Wykonanie instalacji zgodnie ze standardami przez profesjonalną firmę wymaga niewielkiej konserwacji przez wiele lat, dzięki czemu inwestycja staje się niezwykle wytrzymała i długożywotna.
- Wysoka wydajność
Pompy ciepła, które działają w połączeniu z kolektorami pionowymi, charakteryzują się wysoką wydajnością. Przekłada się to na znacznie niższe rachunki za energię.
- Niezależność od warunków atmosferycznych i krajobrazowych
Kolektory pionowe działając pod powierzchnią ziemi są mniej podatne na zmiany pogodowe. Dzięki temu są bardziej niezawodne niż niektóre inne rodzaje kolektorów.
- Zajmuje niewiele miejsca
Kolektor pionowy w przeciwieństwie do kolektora poziomego – zajmuje niewiele miejsce, dlatego może zostać z powodzeniem montowany na mniejszych powierzchniach.
- Oszczędność energii
Energię wykorzystywana przez pompy ciepła jest dużo niższa niż tradycyjnych źródeł ciepła, co prowadzi do znacznego obniżenia rachunków za energię.
- Ekologiczne rozwiązanie
Zastosowanie ekologicznych rozwiązań, jakimi są pompy ciepła, przyczynia się do redukcji szkodliwych gazów cieplarnianych.
- Długa żywotność
Gruntowe pompy ciepła wymagają stosunkowo niewielkiej konserwacji w porównaniu do tradycyjnych kotłów olejowych lub gazowych.
- Cicha praca
Pompy ciepła w porównaniu do niektórych systemów grzewczych wykazują się wyjątkowo cichą pracą. Ich cichsze działanie przyczynia się do zwiększenia komfortu użytkowników.
- Wszechstronność
Wszechstronność to jedna z wielkich zalet pomp ciepła, które mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia budynków.
Zachęcamy do współpracy firmy monterskie wykonujące instalację pomp ciepła. Oferujemy wykonywanie profesjonalnych odwiertów. Dla firm podejmujących z nami stałą współpracę możemy zaproponować korzystne ceny.